Pełne żywych, nieco zwariowanych kolorów, ale zawsze kojarzone z funkcjonalnością i elegancją – takie są wnętrza w stylu retro. Jak zaaranżować w tym klimacie kuchnię? Podpowiadamy.
Aranżacje w stylu retro wnoszą do pomieszczenia dużo ciepła, klimatu i przede wszystkim subtelności. Panujący obecnie trend na retro dotyczy także mebli, które można dostać nie tylko w sklepach vintage, ale też coraz częściej w popularnych sieciówkach meblarskich. Jesteś w trakcie remontu? Co powiesz na zaaranżowanie np. kuchni w stylu retro? Taki wystrój pozwoli Ci wrócić do beztroskich lat dzieciństwa, ale wniesie też do pomieszczenia kuchennego nieco nowości, połączonej z sentymentalną klasyką z lat 60. 70. czy 80. XX wieku.
Styl retro jest przez większość osób kojarzony z wywodzącym się z południa Francji stylem prowansalskim czy też stylem angielskim, chętnie obrazowanym zwłaszcza w filmach kostiumowych z końcówki XIX wieku i początkach XX. Dominują w nich pastelowe odcienie, a meble są głównie w tonacjach beżu i bieli.
Jednak w dzisiejszych czasach styl retro został nieco unowocześniony i współczesne trendy pozwalają wprowadzać do kuchni nieco odważniejsze, pełne życia kolory, jak grafitowy, szary czy granatowy. Choć przyznajmy, że taka mieszanka stylistyczna lepiej sprawdzi się w salonie czy pokojach sypialnianych. W retro kuchni warto raczej zachować kolorystyczną równowagę.
Co to dokładnie oznacza? Chodzi o to, by skupić się głównie na klasycznych odcieniach, zarówno ścian, mebli, jak i dodatków aranżacyjnych. Jeśli pójdziemy w zbyt mocną stylistykę, możemy tylko zaszkodzić efektowi finalnemu, nie uzyskując zamierzonego stylu retro.
>> Zobacz też: Aranżacja kuchni w stylu retro – jakie meble?
Z czym jeszcze kojarzy nam się kuchnia w stylu retro? Właśnie ze wspomnianą na wstępie sielskością, rodzinną atmosferą, miejscem, które prostą aranżacją zachęca nas do wspólnego spędzania tam czasu, gotowania i spożywania posiłków. Styl retro jest całkowitym zaprzeczeniem przepychu, nadmiaru, kiczowatości, chodzi w nim o subtelne połączenie elementów dekoracyjnych z meblami i kolorystyką ścian.
Nowoczesny design połączony z minimalizmem i jasnymi odcieniami, a także drewnem – tak można opisać w skrócie aranżację kuchni w stylu retro w 2021 roku. Serce domu powinno tętnić życiem, więc kluczową rolę gra wybór stołu do kuchni. Ma być to mebel funkcjonalny, który nie zajmuje zbyt wiele miejsca, ale też pasuje do jasnych mebli. Możemy wybrać np. drewniany stół. Ważne jest, aby miał on rzeźbione, dębowe lub pomalowane olejną, białą farbą gładkie fronty. Możemy też w nowych meblach kuchennych wymienić uchwyty na stylizowane, chociażby ceramiczne. Takie były kiedyś bardzo modne, teraz dodadzą wnętrzu sielskiego klimatu.
Pamiętajmy o tym, że meble kuchenne w stylu retro są subtelnym połączeniem ozdobnych segmentów z prostą formą. Dobrze jest dobrać je aranżacyjnie do siebie. Drewniany, najlepiej owalny stół, kredens i krzesła powinny być zbliżone formą, ewentualnymi zdobieniami. Charakterystyczne dla stylu retro meble są zwykle zrobione z wyjątkowych, bo naturalnych tworzyw meblarskich. Często mają też zamocowane metalowe, bywa, że i ceramiczne, ozdobne i dodające im charakteru uchwyty.
W szafkach kuchennych fajnie jest postawić na przeszklone witryny drzwiczek. To zarazem ciekawy zabieg stylizacyjny, bo eksponuje zawartość szafek, zmusza też do trzymania w nich ładu i porządku. W retro retro kuchni można też często spotkać jako wyposażenie wysoką, drewnianą ladę. Korzystnie aranżacyjnie jest dobrać do niej dostawione wysokie stołki (a’la krzesełka).
Żeby efektownie urządzić kuchnię w stylu retro, trzeba odpowiednio komponować i dobierać do niej dodatki. Najlepiej sprawdzą się w takim sielankowym klimacie te o zaokrąglonych kształtach. Pamiętajmy też o kolorystyce, która gra znaczącą rolę – pastelowe odcienie będą strzałem w dziesiątkę.