Remont domu czy mieszkania potrafi być naprawdę stresującym okresem w życiu. Często jest to związane z decyzjami, które musimy podjąć, błędami, opóźnieniami bądź problemami z ekipą remontową.
Nie każdy jest w stanie podjąć się trudu samodzielnego wykonania różnego rodzaju działań budowlano-remontowych, często jest to spowodowane brakiem czasu lub umiejętności. Dlatego też postanawiamy powierzyć to zadanie profesjonalistom. Znalezienie solidnej ekipy remontowej nie jest jednak prostym zadaniem. Oto kilka prostych wskazówek, o których musimy pamiętać, zatrudniając budowlańców do pracy w naszym domu czy mieszkaniu.
Ekipa remontowa od zadań specjalnych?
Wybierając ekipę remontową, musimy pamiętać, że często sama decyzja nie wystarczy i kluczowe może się okazać podpisanie umowy oraz nasze późniejsze postępowanie podczas egzekwowania warunków sporządzonego dokumentu. Pozwoli to w bezpieczny sposób przebrnąć przez trudny czas działań remontowych i zapewnić ich właściwe przeprowadzenie.
Zanim zaczniesz poszukiwania
Na samym początku, jeszcze przed rozpoczęciem właściwych prac czy chociażby znalezieniem ekipy, ustal sobie z góry budżet, którego będziesz się trzymać. Pamiętaj, że są to środki, którymi dysponujesz, a które muszą wystarczyć na pokrycie nie tylko części remontowej, ale również na późniejsze wykończenie, zakup mebli i dodatków. Zorientuj się w cenach i stawkach, żebyś był świadomy wszelkich kosztów. Będzie to o tyle pomocne, że po zainkasowaniu wynagrodzenia przez robotników i zakupie materiałów, nie okaże się, że braknie Ci na urządzenie wnętrza.
Warto również choć pobieżnie się zorientować, jakie prace muszą zostać wykonane, ile mogą zająć czasu i ile kosztować. Pozwoli Ci to na uniknięcie naciągaczy i „złotych rączek”.
Znajdź właściwych specjalistów
Często zdarza się tak, że ekipy remontowe specjalizują się w konkretnych działaniach, dlatego warto wybrać taką, która wykonywała podobne zlecenia. Oczywiście najlepiej by było, gdyby były to osoby z polecenia, np. wcześniej pracujące u Twoich znajomych bądź rodziny. Jeśli takich nie znalazłeś, możesz poprosić o kontakt do ich wcześniejszych klientów. Kolejną opcją jest zatrudnienie całego zespołu bądź tylko pojedynczych specjalistów. Pamiętaj jednak, że koordynacja i rozliczenie finansowe jest zdecydowanie prostsze przy pierwszej opcji. Kiedy już znajdziesz ekipę, poproś ich o wycenę prac. Wtedy będziesz mógł porównać ją ze stawkami rynkowymi. Zbyt wysokie bądź za niskie koszty powinny wzbudzić Twoją podejrzliwość.
Podpisz umowę!
Umowa pisemna, tak jak w każdym innym przypadku, jest doskonałym zabezpieczeniem interesów każdej ze stron. Będzie nieoceniona zwłaszcza w momencie dużych opóźnień, niedociągnięć i błędów. Co powinna w sobie zawierać, by jak najlepiej nas chronić? Koniecznie umieść w umowie z ekipą remontową:
- zakres obowiązków i zleconych prac;
- sporządzoną wycenę i kosztorys;
- określ, która ze stron odpowiedzialna jest za zakup i dostarczenie materiałów budowlanych;
- rodzaj, koszt, klasę materiałów wykorzystanych w trakcie prac;
- harmonogram prac oraz przybliżony termin wykonania zlecenia;
- wysokość i sposób przekazania wynagrodzenia wykonawcy oraz ewentualne dodatkowe koszty, w tym określenie kar umownych za zerwanie umowy, niewłaściwe wywiązywanie się z obowiązków czy opóźnienia wynikające z opieszałości lub niekompetencji pracowników;
- okres gwarancji na wykonane prace.
Autor zdjęcia: Nataliya Vaitkevich/pexels.com