Jak przeprowadzić tani remont mieszkania? 15 zasad/wskazówek

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak przeprowadzić tani remont mieszkania? 15 zasad/wskazówek

Remont mieszkania nie zawsze musi wiązać się dużym kosztem i jeszcze większym bałaganem. Czasem wystarczą niewielkie zmiany, aby odmienić całkowicie wnętrze.

1. Malowanie płytek

Malowanie płytek jest bardzo szybkim sposobem na zmianę całego wnętrza. W kilka godzin zmienisz wygląd płytek w łazience lub w kuchni. Malowanie płytek jest zalecane tylko na płytkach ściennych. Na wielu forach internetowych do tego typu prac zalecana jest farba V3 – dostępna w każdym markecie budowlanym.

2. Malowanie mebli

W każdym domu jest mebel, któremu przydałoby się odświeżenie. Jeśli mebel jest wykonany ze sklejki lub forniru, to najlepiej jest użyć do tego farby kredowej. Można przywrócić dawny blask, zmieniając okleinę – jest to bardziej pracochłonne i czasochłonne.

Gdy meble wykonane są z litego drewna, to często wystarczy tylko usunąć starą powłokę malarską i pomalować nową farbą.

3. Malowanie drzwi i innych elementów drewnianych

Jeśli masz w domu drewniane drzwi lub schody, które nie pasują już do reszty mieszkania – wystarczy tylko je odnowić – pisałam o tym w artykule „Renowacja starych drzwi krok po kroku”.

4. Nakładka na wannę

Twoja wanna straszy nieestetycznym wyglądem? Aby zmienić jej wygląd, należy tylko nałożyć nakładkę, która idealnie przylega do starej wanny. Po jej zamontowaniu należy podłączyć odpływ i zasilikonować połączenie między wanną a płytkami. 

5. Tapeta na ścianę

Tapetowanie jest jednym z najprostszych i najtańszych sposobów na remont mieszkania. Jeśli tapeta Ci się znudzi, to można za jakiś czas położyć inną.

6. Zmiana frontów szafek kuchennych

Jeśli Twoje szafki w kuchni straszą swoim wyglądem, to warto wymienić fronty na nowe. Można je zamówić np. w markecie budowlanym lub u stolarza. Taką wymianę frontów można przeprowadzić samodzielnie.

7. Wybierz linoleum

Położenie linoleum na starą podłogę jest świetnym sposobem na przeprowadzenie szybkiej metamorfozy podłogi. Warto linoleum przykleić na taśmie dwustronnej do poprzedniego podłoża. Nie należy kłaść linoleum na drewnianą podłogę.

8. Malowanie ścian

Malowanie ścian jest jednym z najpopularniejszych sposobów na metamorfozę pomieszczeń. Aby pomalować ściany samodzielnie nie trzeba mieć ogromnych umiejętności. Wystarczy tylko zabezpieczyć meble i przy pomocy wałka zmienić kolor.

9. Przyklejanie płytek na płytki

Samodzielnie przyklejanie płytek na płytki wymaga większych umiejętności – jest to świetny pomysł dla majsterkowiczów.

10. Imitacja cegły na ścianie

Cegła, kamień, beton – to jeden z modniejszych materiałów do wykończenia ścian. W sklepach budowlanych dostępne są produkty imitujące te materiały. Jeśli chcesz mieć na ścianie cegłę lub kamień, to wystarczy zakupić styropianowe lub piankowe panele imitujące tę strukturę. Takie panele można potem pomalować na dowolny kolor.

11. Zmiana silikonu

Silikon jest stosowany do uszczelniania newralgicznych miejsc w łazience i w kuchni. Często jest również elementem dekoracyjnym. Jeśli chcesz zmienić wygląd swojej łazienki, to przy pomocy odpowiednich środków chemicznych można go usunąć, a następnie położyć nową warstwę.

12. Wykładzina dywanowa

Jeszcze do niedawna pogardzana, a od kilku sezonów jest jednym z najmodniejszych dodatków do domu. Ułożenie wykładziny dywanowej nie wymaga dużych umiejętności. W sklepach dostępne jest bardzo dużo różnych wzorów i kolorów. Wykładzinę dywanową można zakupić już za kilkanaście złotych za m2.

13. Panele podłogowe

Panele podłogowe są tanim i szybkim sposobem na zmianę wyglądu podłogi. Nie trzeba mieć dużych umiejętności, aby je położyć. Warto wybierać dobrej jakości panele o wysokiej klasie ścieralności.

14. Nakładki na parapety

Jeśli w swoim mieszkaniu masz stary i nieatrakcyjny parapet, to plastikowa nakładka zmieni jego wygląd w kilka chwil. Taką nakładkę można zamówić na wymiar w każdym markecie budowlanym.

15. Odpowiednie dodatki

Aby odmienić wygląd mieszkania, nie trzeba przeprowadzać gruntownego remontu, wystarczy tylko zmienić dodatki. Zmiana lampy, zasłon, poduszek lub doniczek nie jest dużym wydatkiem, a bardzo zmienia wnętrze.

Fot. stux; źrodło: https://pixabay.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*