Chcesz przygotować mieszkanie pod wynajem i nie wiesz, jak zrobić? Oto kilka rad, które ułatwią to zadanie.
Jeśli posiadasz mieszkanie pod wynajem, to najpierw musisz zdecydować jakiej grupie docelowej je wynająć – czy Twoim najemcą będzie rodzina, czy studenci, osoby bardzo młode czy w średnim wieku. Każda z tych grup ma inne wymagania mieszkaniowe, które uwarunkowane są przez lokalizację budynku, w którym się ono znajduje.
Mieszkanie wynajmowane przez studentów powinno być wyposażone oraz powinno posiadać nieprzechodnie pokoje o podobnym metrażu. Zupełnie inaczej jest w przypadku rodzin z dziećmi, które preferują jak najmniejsze wyposażenie w mieszkaniu. Dla tej grupy docelowej dużym atutem będzie posiadanie przynależnej do mieszkania piwnicy bądź komórki lokatorskiej.
Niezależnie której grupie docelowej zostanie wynajęte mieszkanie, to zawsze warto trzymać się spójnego stylu i kolorystyki w całym mieszkaniu. W takiej sytuacji należy postawić na neutralne kolory bądź skorzystać z usług architekta wnętrz. Dobrym i modnym rozwiązaniem jest urządzenie mieszkania w stylu skandynawskim, w którym dominują takie kolory jak biel, szarość i drewno.
Nieodzownym elementem przygotowania mieszkania do wynajmu jest sprawdzenie wszystkich sprzętów m.in. sprzętów kuchennych. Sprzęt musi być sprawdzony i potwierdzony poprzez spisanie z najemcą protokołu zdawczo – odbiorczego. W przypadku, gdy któreś z urządzeń zepsuje się w trakcie normalnego użytkowania, to właściciel ma obowiązek naprawić lub wymienić go na swój koszt.
Przed wynajęciem mieszkania należy je gruntownie posprzątać. Czystość w mieszkaniu wpływa na lepsze postrzeganie oferty przez przyszłych najemców lokalu – jeśli dostaną klucze do wysprzątanego mieszkania, to muszą je zdać czyste, w innym przypadku koszt sprzątania zostanie potrącony z kaucji.
Ostatnim etapem w przygotowaniu lokalu przed wynajęciem jest dobranie odpowiednich dodatków. Można zrobić to samodzielnie bądź zdecydować się na architekta wnętrz. Często wystarczy tylko kilka detali, które zmienią wygląd całego wnętrza, np.: poduszki dekoracyjne, zasłony, zioła do kuchni czy ramki z grafikami.
Gdy lokal jest już gotowy, to czas na zdjęcia do ogłoszenia. Warto zdecydować się na takie fotografie, które pokażą jak największe fragmenty pomieszczeń. Dobrym rozwiązaniem jest zamieszczenie w ogłoszeniu planu mieszkania lub nawet krótkiego filmiku.
Opis mieszkania w ogłoszeniu powinien być krótki i treściwy, taki który idealnie trafia do docelowej grupy odbiorców. Jeśli lokal ma być wynajmowany studentom, to w ogłoszeniu warto wspomnieć, np.: o świetnej lokalizacji czy dostępie do Wi-Fi.
W ogłoszeniu o wynajmie lokalu powinny znaleźć się informacje o:
Ogłoszenie o wynajmie lokalu warto umieścić w kilku miejscach w internecie np.: na olx czy marketplace na Facebooku. W takich miejscach można promować ogłoszenie już za kilkanaście złotych miesięcznie. Jeśli nie masz na to wszystko czasu, to możesz skorzystać z usług biura pośrednictwa nieruchomości – taka usługa kosztuje od 50- 100% wysokości miesięcznej opłaty za wynajem.
Po podpisaniu umowy z najemcami lokalu warto, abyś poinformował spółdzielnie o aktualnej liczbie lokatorów – od tego zależą opłaty administracyjne. W dobrym tonie jest również poinformowanie sąsiadów o wynajmie.