Jak przygotować mieszkanie pod wynajem?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak przygotować mieszkanie pod wynajem?

Chcesz przygotować mieszkanie pod wynajem i nie wiesz, jak zrobić? Oto kilka rad, które ułatwią to zadanie.

Zdecyduj komu chcesz wynajmować mieszkanie

Jeśli posiadasz mieszkanie pod wynajem, to najpierw musisz zdecydować jakiej grupie docelowej je wynająć – czy Twoim najemcą będzie rodzina, czy studenci, osoby bardzo młode czy w średnim wieku. Każda z tych grup ma inne wymagania mieszkaniowe, które uwarunkowane są przez lokalizację budynku, w którym się ono znajduje.

Mieszkanie wynajmowane przez studentów powinno być wyposażone oraz powinno posiadać nieprzechodnie pokoje o podobnym metrażu. Zupełnie inaczej jest w przypadku rodzin z dziećmi, które preferują jak najmniejsze wyposażenie w mieszkaniu. Dla tej grupy docelowej dużym atutem będzie posiadanie przynależnej do mieszkania piwnicy bądź komórki lokatorskiej.

Spójność w mieszkaniach

Niezależnie której grupie docelowej zostanie wynajęte mieszkanie, to zawsze warto trzymać się spójnego stylu i kolorystyki w całym mieszkaniu. W takiej sytuacji należy postawić na neutralne kolory bądź skorzystać z usług architekta wnętrz. Dobrym i modnym rozwiązaniem jest urządzenie mieszkania w stylu skandynawskim, w którym dominują takie kolory jak biel, szarość i drewno. 

otwarta kuchnia
Image by Michal Jarmoluk, from: pixabay.com

Dobre wyposażenie

Nieodzownym elementem przygotowania mieszkania do wynajmu jest sprawdzenie wszystkich sprzętów m.in. sprzętów kuchennych. Sprzęt musi być sprawdzony i potwierdzony poprzez spisanie z najemcą protokołu zdawczo – odbiorczego. W przypadku, gdy któreś z urządzeń zepsuje się w trakcie normalnego użytkowania, to właściciel ma obowiązek naprawić lub wymienić go na swój koszt.

Czystość to podstawa

Przed wynajęciem mieszkania należy je gruntownie posprzątać. Czystość w mieszkaniu wpływa na lepsze postrzeganie oferty przez przyszłych najemców lokalu – jeśli dostaną klucze do wysprzątanego mieszkania, to muszą je zdać czyste, w innym przypadku koszt sprzątania zostanie potrącony z kaucji.

sypialnia
Image from: pixababy.com

Ważne dodatki

Ostatnim etapem w przygotowaniu lokalu przed wynajęciem jest dobranie odpowiednich dodatków. Można zrobić to samodzielnie bądź zdecydować się na architekta wnętrz. Często wystarczy tylko kilka detali, które zmienią wygląd całego wnętrza, np.: poduszki dekoracyjne, zasłony, zioła do kuchni czy ramki z grafikami.

Odpowiednie fotografie

Gdy lokal jest już gotowy, to czas na zdjęcia do ogłoszenia. Warto zdecydować się na takie fotografie, które pokażą jak największe fragmenty pomieszczeń. Dobrym rozwiązaniem jest zamieszczenie w ogłoszeniu planu mieszkania lub nawet krótkiego filmiku.

Czytelne ogłoszenie

Opis mieszkania w ogłoszeniu powinien być krótki i treściwy, taki który idealnie trafia do docelowej grupy odbiorców. Jeśli lokal ma być wynajmowany studentom, to w ogłoszeniu warto wspomnieć, np.: o świetnej lokalizacji czy dostępie do Wi-Fi.

W ogłoszeniu o wynajmie lokalu powinny znaleźć się informacje o:

  • powierzchni poszczególnych pomieszczeń oraz ich wyposażeniu,
  • odległości od przystanków autobusowych, linii metra czy tramwajów,
  • informacje o pobliskich sklepach,
  • placówkach oświatowych w okolicy (informacja ważna w przypadku rodzin z dziećmi).

Ogłoszenie o wynajmie w kilku miejscach

Ogłoszenie o wynajmie lokalu warto umieścić w kilku miejscach w internecie np.: na olx czy marketplace na Facebooku. W takich miejscach można promować ogłoszenie już za kilkanaście złotych miesięcznie. Jeśli nie masz na to wszystko czasu, to możesz skorzystać z usług biura pośrednictwa nieruchomości – taka usługa kosztuje od 50- 100% wysokości miesięcznej opłaty za wynajem.

Poinformuj o wynajmie sąsiadów oraz spółdzielnie

Po podpisaniu umowy z najemcami lokalu warto, abyś poinformował spółdzielnie o aktualnej liczbie lokatorów – od tego zależą opłaty administracyjne. W dobrym tonie jest również poinformowanie sąsiadów o wynajmie.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*