O czym pamiętać, zatrudniając ekipę remontową?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
O czym pamiętać, zatrudniając ekipę remontową?

Remont domu czy mieszkania potrafi być naprawdę stresującym okresem w życiu. Często jest to związane z decyzjami, które musimy podjąć, błędami, opóźnieniami bądź problemami z ekipą remontową. 

Nie każdy jest w stanie podjąć się trudu samodzielnego wykonania różnego rodzaju działań budowlano-remontowych, często jest to spowodowane brakiem czasu lub umiejętności. Dlatego też postanawiamy powierzyć to zadanie profesjonalistom. Znalezienie solidnej ekipy remontowej nie jest jednak prostym zadaniem. Oto kilka prostych wskazówek, o których musimy pamiętać, zatrudniając budowlańców do pracy w naszym domu czy mieszkaniu.

Ekipa remontowa od zadań specjalnych?

Wybierając ekipę remontową, musimy pamiętać, że często sama decyzja nie wystarczy i kluczowe może się okazać podpisanie umowy oraz nasze późniejsze postępowanie podczas egzekwowania warunków sporządzonego dokumentu. Pozwoli to w bezpieczny sposób przebrnąć przez trudny czas działań remontowych i zapewnić ich właściwe przeprowadzenie.

Autor: Anete Lusina/pexels.com

Zanim zaczniesz poszukiwania

Na samym początku, jeszcze przed rozpoczęciem właściwych prac czy chociażby znalezieniem ekipy, ustal sobie z góry budżet, którego będziesz się trzymać. Pamiętaj, że są to środki, którymi dysponujesz, a które muszą wystarczyć na pokrycie nie tylko części remontowej, ale również na późniejsze wykończenie, zakup mebli i dodatków. Zorientuj się w cenach i stawkach, żebyś był świadomy wszelkich kosztów. Będzie to o tyle pomocne, że po zainkasowaniu wynagrodzenia przez robotników i zakupie materiałów, nie okaże się, że braknie Ci na urządzenie wnętrza.

Warto również choć pobieżnie się zorientować, jakie prace muszą zostać wykonane, ile mogą zająć czasu i ile kosztować. Pozwoli Ci to na uniknięcie naciągaczy i „złotych rączek”.

Autor: Bidvine/pexels.com

Znajdź właściwych specjalistów

Często zdarza się tak, że ekipy remontowe specjalizują się w konkretnych działaniach, dlatego warto wybrać taką, która wykonywała podobne zlecenia. Oczywiście najlepiej by było, gdyby były to osoby z polecenia, np. wcześniej pracujące u Twoich znajomych bądź rodziny. Jeśli takich nie znalazłeś, możesz poprosić o kontakt do ich wcześniejszych klientów. Kolejną opcją jest zatrudnienie całego zespołu bądź tylko pojedynczych specjalistów. Pamiętaj jednak, że koordynacja i rozliczenie finansowe jest zdecydowanie prostsze przy pierwszej opcji. Kiedy już znajdziesz ekipę, poproś ich o wycenę prac. Wtedy będziesz mógł porównać ją ze stawkami rynkowymi. Zbyt wysokie bądź za niskie koszty powinny wzbudzić Twoją podejrzliwość.

Autor: Life Of Pix/pexels.com

Podpisz umowę!

Umowa pisemna, tak jak w każdym innym przypadku, jest doskonałym zabezpieczeniem interesów każdej ze stron. Będzie nieoceniona zwłaszcza w momencie dużych opóźnień, niedociągnięć i błędów. Co powinna w sobie zawierać, by jak najlepiej nas chronić? Koniecznie umieść w umowie z ekipą remontową:

  • zakres obowiązków i zleconych prac;
  • sporządzoną wycenę i kosztorys;
  • określ, która ze stron odpowiedzialna jest za zakup i dostarczenie materiałów budowlanych;
  • rodzaj, koszt, klasę materiałów wykorzystanych w trakcie prac;
  • harmonogram prac oraz przybliżony termin wykonania zlecenia;
  • wysokość i sposób przekazania wynagrodzenia wykonawcy oraz ewentualne dodatkowe koszty, w tym określenie kar umownych za zerwanie umowy, niewłaściwe wywiązywanie się z obowiązków czy opóźnienia wynikające z opieszałości lub niekompetencji pracowników;
  • okres gwarancji na wykonane prace.
Autor: pixabay/pexels,com

Autor zdjęcia: Nataliya Vaitkevich/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*