Regał na książki. Sprawdź, jak zrobić go samodzielnie

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Regał na książki. Sprawdź, jak zrobić go samodzielnie

Regał na książki jest niezwykle prosty w wykonaniu. Podstawą jest dobry plan i zakup odpowiednich materiałów. Potem należy złożyć wszystkie części i voila! Możesz cieszyć się własnoręcznie wykonanym regałem na książki!

Wycinanie

Przed przystąpieniem do wycinania, zaopatrz się w odpowiednie gwoździe itp., które zapewni profesjonalny producent nakrętek. Potnij piłą sklejkę na deski na szerokość pasującą do głębokości regału. Przed wycięciem i złożeniem jakichkolwiek części przeszlifuj całe drewno. 

Zmierz wysokość przestrzeni, w której będzie stał regał. Wytnij do tego wymiaru dwie nogi do regału.

Zmierz szerokość swojej przestrzeni w trzech miejscach. Odejmij około 3,8 – 4 cm od najmniejszego pomiaru. Przytnij półki do tej długości ze sklejki. Upewnij się, że wyciąłeś również kawałek na górę.

Jeśli chcesz, aby półki miały różną wysokość, aby pomieścić książki o różnych rozmiarach, musisz oznaczyć punkty, w których będą znajdować się podpory. Przyłóż jedną nogę do ściany i zaznacz, gdzie ma spaść spód każdej półki. Spróbuj wyrównać półki z pobliskimi detalami architektonicznymi, takimi jak listwy przypodłogowe, parapety i kominki.

Przymocuj podpórki do nóg

Regał posiada listwę dolną, która zakrywa przestrzeń pod dolną półką, dlatego najniższe podpory muszą być wpuszczone. Przyklej i przybij podpórki do nóg: zaczynając od dołu jednej nogi, wyciśnij kulkę kleju w kształcie litery S do pierwszej linii układu. Wyrównaj najniższy wspornik z dolną i tylną krawędzią deski. Przybij go w czterech rogach za pomocą gwoździ.

Używając kawałka sklejki jako podkładki dystansowej do półki, umieść następny wspornik. Przyklej i przybij na miejscu. Kontynuuj mocowanie wsporników w ten sposób, po lewej stronie, aż górne wsporniki znajdą się na miejscu, kończąc na około 1 – 2 cm od górnej krawędzi. Powtórz na drugiej nodze.

Wypoziomuj regał

Wsuń wszystkie półki w ramę. Jeśli któraś wymaga dopasowania, użyj gumowego młotka, aby delikatnie wbić je na miejsce.

Sprawdź poziom regału. Umieść poziom na każdej z półek. Jeśli jedna strona wymaga podniesienia, wbij cienkie drewniane podkładki pod nogę.

Sprawdź półkę z książkami

Przytrzymaj poziom pionowo, aby sprawdzić, czy regał nie jest pionowy. W razie potrzeby dodaj podkładki. Gdy cały element jest w pionie i jest też wypoziomowany, postukaj elementy wokół regału w dowolnym miejscu przy ścianie, aby upewnić się, że cała rama jest szczelna. Wytnij podkładki nożem uniwersalnym, a następnie odłam je równo z krawędzią regału.

Przymocuj deskę

Wytnij kawałek sklejki – tego samego rozmiaru co najniższe wsporniki ramy – aby posłużył jako miejsce do wbijania gwoździ do płyty dolnej. Wsuń go pod środek dolnej półki. Przybij gwoździe przez półkę do górnej krawędzi wykonanej deski za pomocą gwoździ wykończeniowych.

Zmierz otwór pod dolną półką. Wytnij kawałek sklejki, aby dobrze pasował do przestrzeni. Umieść tę płytkę w otworze naprzeciw miejsca do wbijania gwoździ i krawędzi wspornika. Powinien być zlicowany z frontem regału. Przymocuj go dwoma gwoździami wykończeniowymi 6d do każdego wspornika i deski do wbijania gwoździ, umieszczonej pośrodku regału.

Nałóż krawędzie na powierzchnie półek

Użyj jednej listwy, aby stworzyć zagłębioną, wykończoną krawędź z przodu półek. Aby upewnić się, że te krawędzie będą ciasno przylegać między bocznymi listwami, przytrzymaj jedną listwę do przodu półek i na styk z jednej strony. Zaznacz tył każdego elementu, gdzie styka się z drugą stroną. Wytnij każdy pasek przy znaku.

Nałóż klej na przód półki. Przybij krawędzie na miejsce gwoździami wykończeniowymi. Rozpocznij przybijanie gwoździ na jednym końcu i dostosuj krawędź, przesuwając ją w dół, tak, aby była idealnie wyrównana wzdłuż górnej półki. Zakończ każdą półkę krawędzią w ten sam sposób.

Przeczytaj też: Czy wiesz, jak w prosty sposób można dać drugie życie komodzie?

Zdjęcia główne: cottonbro/ pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*