Shabby chic to styl pełen uroku. Emanuje romantyzmem poprzez unikatowe formy mebli, kwiatowe desenie oraz atmosferę przytulności. Jeśli marzy Ci się salon, który gwałtownie odchodzi od minimalistycznych rozwiązań w stronę klimatycznej, domowej atmosfery, pokochasz shabby chic.
Shabby chic to styl wyraźnie zarysowany, a tym samym mało uniwersalny. Jest w nim pełno kobiecych akcentów – takich jak pastelowe barwy (w tym odcienie pudrowego różu), kwiatowe dodatki i miękkie tekstylia – dlatego nie każdy mężczyzna dobrze poczuje się we wnętrzach w stylu shabby chic. A czego zdecydowanie nie może w nich zabraknąć?
Kolorystyka salonu w stylu shabby chic jest równocześnie stonowana, jak i rzucająca się w oczy. Ciekawe, prawda? W aranżacjach „znoszonego szyku” dominuje zdecydowanie biel, zwłaszcza jej ciepłe odcienie, które podkreślają przytulny charakter wystroju. Biel stanowi jednak tylko tło dla dodatków i deseni utrzymanych w pastelowych barwach – dozwolone są pudrowe róże, baby blue, rozbielane żółcie, beże i brązy.
Kolory w stylu shabby chic wprowadza się właśnie głównie poprzez dodatki. Dzięki utrzymaniu ścian i mebli w kolorze klasycznej bieli lub kości słoniowej, unikniesz kolorystycznego chaosu aranżacji. Przy zachowaniu białego płótna największych elementów wystroju, spokojnie możesz eksperymentować z kolorami – nawet tak delikatnymi jak pastele.
Dosłowne tłumaczenie nazwy shabby chic to znoszony szyk. I to określenie najdokładniej oddaje kwintesencję tego unikatowego stylu, w którym vintage ubiera się w romantyczne odcienie i otula domowym ciepłem.
W salonie shabby chic najlepiej sprawdzą się perełki znalezione na pchlim targu, na których czas zdążył już odcisnąć swoje piętno. Wszelkie uszkodzenia lakieru, delikatne rysy czy wgłębienia mebli mają historię, która w aranżacjach shabby chic odgrywa ogromną rolę. Jeśli chcesz dostosować swoje nowoczesne meble do salonu w tym stylu, bielone drewno przetrzyj papierem ściernym, by uzyskać efekt postarzenia. Unikaj minimalistycznej estetyki i geometrycznych kształtów – liczą się obłe formy, delikatne ornamenty, unikatowe kompozycje.
Oprócz bielonego drewna, w stylu shabby chic pojawia się również metal. Jednak on także powinien nosić ślady użytkowania, które w tych aranżacjach zostają przekute w estetyczny atut. Patynowana miedź, przetarte metalowe okucia i fragmenty rdzy – to wszystko odnajdziesz w salonie shabby chic.
W stylu shabby chic ogromną rolę odgrywają desenie i zdobienia. Najczęściej pojawiają się motywy kwiatowe – drobne i wyrafinowane wzory w formie tapety, na tkaninie sofy czy fotela, a także w porcelanowej zastawie w kredensie. Oprócz motywów roślinno-kwiatowych można spotkać paski oraz materiały, w których estetyczny deseń stanowi sam wyraźny splot.
>> Zobacz też: Drewniane elementy — dekoracja ściany
Ogromną rolę odgrywają także tekstylia. We wnętrzach inspirowanych angielską prowincją odnajdziemy ogromne ilości koronek – w formie firanek, obrusów, delikatnych dekoracyjnych chusteczek. Mile widziane są również haftowane elementy, draperie i falbanki. Czasami aż do przesady!
Shabby chic to romantyczny eklektyzm. I chociaż w aranżacjach utrzymanych w tym stylu odnajdziesz wiele deseni, dodatków i kolorów, niełatwo jest przesadzić – musisz tylko wyczuć duszę shabby chic i trzymać się odpowiedniej kolorystyki.
Wszelkie dodatki w stylu shabby chic muszą podkreślać retro charakter tych aranżacji. Świetnie sprawdzą się naczynia, które kiedyś zostały porozbijane i posklejane na nowo, ukruszone filiżanki w różany wzór, a nawet ozdobne sztućce, które dawno poszarzały lub spatynowały. Pamiętaj także o eksponowaniu ciętych kwiatów w retro wazonach – podkreślają one lekkość aranżacji i ich domowy charakter.
Shabby chic uwielbia także dodatki udoskonalane techniką decoupage. Jeśli więc posiadasz nudne pudełka na biżuterię lub wazony, które mogłyby zyskać drugie życie, bierz klej w dłoń i daj się ponieść fantazji! Dekoracje DIY opowiadają najbardziej unikatową ze wszystkich historii – Twoją własną. A unikatowość to podstawa shabby chic.