Urządzamy pokój dla nastolatka – od czego zacząć?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Urządzamy pokój dla nastolatka – od czego zacząć?

Artykuł sponsorowany

Urządzanie pokoju dla nastolatka może być wyzwaniem. Powinno być to miejsce, w którym nasze dziecko czuje się dobrze i swobodnie, a jednocześnie sprzyja jego potrzebom i rozwijaniu zainteresowań. Na czym się skupić podczas urządzania pokoju dla nastolatka?

Zaangażuj nastolatka w aranżację przestrzeni

Przede wszystkim warto porozmawiać z dzieckiem i poznać jego preferencje. Jakie kolory lubi, jakie są jego zainteresowania, jak spędza wolny czas, jak wyobraża sobie swój “dorosły” pokój. To wszystko pomoże w doborze odpowiedniego stylu i elementów dekoracyjnych. Jeżeli nastolatek chce się zaangażować, dajmy mu wolną rękę, w końcu to będzie jego przestrzeń do życia. Nie należy narzucać dziecku tego, jak ma wyglądać przestrzeń.

Wyposażenie – łóżko, szafa, biurko, pościel

Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniego wyposażenia tj. łóżka, szafy, biurka. Meble muszą być funkcjonalne i dostosowane do potrzeb nastolatka, powinny pozwalać mu na wygodne użytkowanie pokoju. Dobrym rozwiązaniem będzie praktyczne łóżko z pojemnikiem na pościel, biurko z systemem szuflad i półki ścienne, na których można będzie przechowywać książki i dekoracje. Nie można zapominać także o pościeli, która powinna być nie tylko estetyczna, ale komfortowa w codziennym użytkowaniu. Pościel młodzieżowa musi być utrzymana w stonowanych, jasnych kolorach, gdyż taka będzie najbardziej praktyczna. Nastolatek to już nie dziecko, dlatego nie wybierajmy dla niego kolorowej pościeli we wzory, chyba że sam zdecyduje się na jej zakup. Obecnie dużą popularnością cieszy się na przykład pościel 3d, która jest dostępna w różnych wzorach i kolorach, dlatego bez problemu można dopasować ją do swoich preferencji. Dostępna jest także pościel świecąca w ciemności, która jest ciekawym gadżetem. Ważne jest to, aby nastolatek sam podejmował większość decyzji w zakresie urządzania pokoju, w końcu to on będzie przebywał w nim najczęściej.

Oświetlenie i dekoracje 

Następnie należy zadbać o oświetlenie pokoju. Ważne, aby było ono funkcjonalne i dostosowane do potrzeb nastolatka – czy to podczas nauki, czy to w trakcie odpoczynku. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie różnych źródeł światła – np. lampki nocnej, lampki biurkowej i sufitowej, co pozwoli na dopasowanie oświetlenia do aktualnych potrzeb.

Nie można zapominać także o takich elementach jak dekoracje pokoju, dzięki którym przestrzeń nabierze niebanalnego charakteru. W zależności od gustu nastolatka, można zastosować różne elementy dekoracyjne, takie jak plakaty, obrazy, dywany, poduszki, czy firanki. Najważniejsze jest to, aby dekoracje te nie przytłoczyły pokoju i nie zabierały zbyt wiele miejsca.

Pokój nastolatka powinien być funkcjonalny, estetyczny i wygodny w użytkowaniu. Warto zadbać o odpowiednie miejsce do przechowywania rzeczy, a także dołożyć starań, aby przestrzeń była jak najbardziej przestronna.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*